Tuesday, June 12, 2018

Monday, May 28, 2018

ისტორიის მე-2 სემესტრის წრე 

განაცხადი

საგანი
ისტორია

საფეხური
დაწყებითი

კლასი
მე-5 ბ  კლასის მოსწავლეები:
ლუკა ნონაშვილი. გელა ჩუტკერაშვილი, მანჩო მულაძე. გვანცა ნონაშვილი .სანდრო პაპიაშვილი . ნინო ლომიძე . სალომე გოგიჩაშვილი. ბაჩი ოსეფაშვილი. ესთერ მაჭარაშვილი, მარიამ ლომიძე .

წრის მუშაობის დაწყების დრო/საათი

2018-2019 სასწავლო წელი,29  იანვარი ორშაბათი. 14 სთ , 30 წთ.

ხანგრძლივობა
1სთ

წრის ხელმძღვანელი
ია ცხოვრებაშვილი

მიზანი
v  დაეხმაროს საკუთარი ქვეყნის მრავალმხრივად დანახვასა და შეცნობაში.
v  ჩამოუყალიბდეს   შემოქმედებითი და კვლევა-ძიების უნარები ქვეყნის  ინტერესების, ტრადიციებისა და ღირებულებების მიმართ.
v  საკუთარიპასუხისმგებლობის გააზრება.
v  ინფორმაციის მოპოვებისა და ანალიზის უნარის განვითარება.

აქტუალურობა
წრეში გაერთიანებულ მოსწავლეებს უჭირთ საგნის ათვისება, გაკვეთილზე ყურადღების კონცენტრირება,
არ ასრულებენ სახლში მიცემულ დავალებას, ამიტომ ესაჭიროებათ დამატებითი მეცადინეობა. მოსწავლეებთან შეთანხმებით ჩამოვაყალიბეთ ისტორიის წრე “იბერია“  . მოვახდინე კლასის ისტორიის თემატური მასალიდან  მთვარი  საკითხების შერჩევა წრეზე განხილვის და უკეთესად შესწავლის მიზნით. წრეზე სამუშაოდ შერჩეული მაალის ჩამონათვალი წინასწარ გავაცანი მოსწავლეებს.  დავგეგმეთ წრის სამუშაო შეხვედრების დროის ხანგრძლივობა და ადგილი. წრის მუშაობა შედგება ორ კვირაში ერთხელ,ერთი  საათის ხანგრძლივობით.

მოსალოდნელი შედეგები:

(შესაბამისობა ეროვნულ საასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ შედეგებთან)

საზ.მეც.V-VI-22 მოსწავლეს შეუძლია  აღწეროს  საქართველოს მოსახლეობის კულტურათა  მსგავსება განსხვავვებების  გამოვლინებები და განიხილოს შესაბამისი მიზეზები
v  აღწერს საქართველოში მცხოვრები  ეროვნებების  საოჯახო თუ  რელიგიურ დღესასწაულებს და ავლებს  მათ შორის პარალელს
v  ადარებს  საქართველოს ისტორიული მხარეებისათვის  დამახასიათებელ  წეს-ჩვეულებებს

საზ.მეც.V-VI.-11მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს  საქართველოს გეოგრაფიული ობიექტები დასახლებების ტიპებთან
  v  განასხვავებს საქართველოში  გავრცელებული  საცხოვრებელი სახლების  ტიპებს.
  v  უკავშირებს სახლების არქიტექტურას  გეოგრაფიულ გარემოს
  v  საქართველოს კონტურულ რუკაზე  დაიტანს სხვადასხვა ტიპის  დასახლებას .

     საზ.მეც.V –VI .15მოსწავლეს შეუძლია  ამოიცნოს  სხვადასხვა ნიშანი და პირობა ,რომლის მიხედვითაც  ადამიანი  ამა თუ იმ საზოგადოებას  მიაკუთვნებს თავს.
    v  ასახელებს საზოგადოებას ,რომელთა წევრადაც  მიაჩნია საკუთარი თავი(მაგ: ოჯახი, კლასი, სკოლა,სამეგობრო
    v  ასახელებს და აღწერს მიზეზებს ,რის გამოც  პატივს სცემს იმ საზოგადოებს წევრებს ,რომელსაც თვითონ მიეკუთვნება


                   
         



 ისტორიის წრის სამუშაო გეგმა

#
განსახილველი თემები

თარიღი
ხანგრძლივობა
შეხვედრის დრო
შენიშვნა
1
შეხვედრა წრის წევრებთან. სამუშაო თემატიკის გაცნობა.
1.02
1სთ
14,00 
2
საქრთველოს ისტორიული მიწები.დოკუმენტური ფილმის ჩვენება -„სამი საქართველო“.
19.02
1 სთ
14.00
3
ქართული საცხოვრებელი  სახლები
1.03
1სთ
14.00
  4
მარცვლელულის ჯიშები საქართველოში
12.03
1 სთ
14.00
5
ქართული ხალხური მუსიკა და საკრავები
26.03
1სთ
14.00

6
ტრადიცია და თანამედროვე ოჯახი
12.04
1სთ
14.00
7
ექსკურსია  ეთნოგრაფიულ მუზეუმში
9.05
1სთ





.
                 „იბერიას“ დღიური
  
1   თებერვალი

12  მოსწავლემ,  რომლებმაც  გამოთქვეს   სურვილი  წრეში გაწევრიანების  მოიფიქრეს
წრის სახელწოდება   „იბერია“და  შქმნეს წრის ლოგო.
მოსწავლეებთან ერთად  შევიმუშავეთ  განსახილველი თემები და აქტივობები, 
რომლებსაც II  სემესტრის    განმავლებაში განვახორციელებდით.




19  თებერვალი

თემა: საქართველოს ისტორიული მიწები
აქტივობა: დოკუმენტური ფილმის  საშუალებით  ინფორმაციის  ისტორიულ -გეოგრაფიული მახასიათებელების გააზრება.
წრის შეხვედრის მიზანი: მოსწავლები შეძლებენ    სხადასხვა წყაროებიდან,  სახელმძღვანელოდან და დოკუმენტური ფილმიდან მიღებული ინფორმაციის
განხილვასა  და გაანალიზებას.  გაიაზრებენ და შეაფასებენ იმ ფაქტებსა  და მოვლენებს, რომლებმაც საქართველოს ძირძველი  ისტორიული  მიწების    დაკარგვა განაპირობა და გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებებს ამ პროცესებთან  დაკავშირებით.







1   მარტი

თემა: ქართული საცხოვრებელი სახლები.
აქტივობა: თვალსაჩინოებებთან მუშაობით ვენის დიაგრამის შედგენა.
შეხვედრის  მიზანი:  წრის შეხვედრის მიზანია  მოსწავლეებმა   აღეწერონ  და განასხვავონ
სხვადასხვა პეიზაჟი და საქართველოში გავრცელებული სახლები. ასევე, დააკავშირონ
სახლების არქიტექტურა გეოგრაფიულ გარემოს.აღნიშნონ მათ შორის მსგავსება -  განსხვავება. 
ასევე, განასხვავონ მთისა და ბარის პეიზაჯები და დააკავშირონ  საცხოვრებელი სახლების
ტიპები  გეოგრაფიულ გარემოს. ანალიზის შემდგომ  შეადგენენ ვენის დიაგრამას,  სადაც
განათავსებენ მთისა და ბარის საცხოვრებელი სახლების საერთო და განმასხვავებელ ნიშნებს.  





12  მარტი

თემა: მარცვლეულის ჯიშები საქართველოში.
აქტივობა: ცნებისა და საქმანობის ურთიერთმიმართების დადგენა, 
ცხრილის მეშვეობით მასალის კლასიფიცირება.
   მიზანი: მოსწავლეები მოიძიებენ და დაახასიათებენ საქართველოში არსებულ უძველეს ხორბლის ჯიშებს, ასევე გაარკვევენ იმ მიზეზებს, თუ რატომ იყო საქართველოს სხვადასხვა  რეგიონში  ხორბლის სხვადსხვა ჯიშები გავრცელებული. შეავსებენ ცხრილს, სადაც წარმოდგენილი იქნება ხორბლის განვითარების ფაზები. ასევე არსებულ ცოდნას გაიღრმავებენ ინტერნეტის დახმარებით. მოძიებული და შესწავლილი მასალის საფუძველზე  დაწერენ  რეფერატებს.
      





26 მარტი

თემა: ქართული ხალხური მუსიკა და საკრავები.
მიზანი: მოსწავლეები იმსჯელებენ   და დაახასიათებენ    საქრთველოში გავრცელებულ  სიმღერების  სახეობებს.  ბიბლიოთეკაში და ინტერნეტის საშუალებით მოიძიებენ ინფორმაციას  ქართულ ხალხურ საკრავებზე.ჯგუფებში იმუშავებენ სხვადახვა 
საკრავების წარმომავლობის დადგენის შესახებ და მოაწყობენ პრეზენტაციას აღნიშნულის
თაობაზე.









12 აპრილი
თემა: ტრადიცია და თანამედროვე ოჯახი.
მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ  განასხვავონ ძველი და თანამედროვე ოჯახები. ასევე, შეადარებენ  და პარალელებს გაავლებენ ძველ ტრადიციულ და თანამედროვე ოჯახებს შორის.  იმსჯელებენ   სხვადასხვა კუთხეებისათვის დამახასიათებელ ტრადიციულ წეს-ჩვეულებებზე (მაგ. სვანური ოჯახის მაგალითზე).  გააკეთებნ საკუთარი ოჯახის გენეალ- ოგიურ ხეს.  შესწავლილი მასალისა და წყაროების საფუძვლზე. შეადარებენ და  იმსჯე-ლებენ თუ როგორი ცვლილებები განიცადა     დღესდღეობით ქართულმა ოჯახმა. გამოთ-ქვამენ  თავიანთ მოსაზრებებს  აღნიშნულის დადებით და უარყოფით მხარეებზე. 









                                                   გმადლობთ ყურადღებისთვის!!!



Wednesday, January 17, 2018

Monday, December 18, 2017

 18 დეკემბერი, კლუბის განაცხადი, ატრიბუტიკა და წესდება


აგარის საჯარო  სკოლაში 2017 წლის  25 ოქტომბერს  ჩამოყალიბდა
ისტორიული კლუბი    „ქალდეა“
კლუბის ლოგო:



კლუბის დევიზი:  არ აქვს მნიშვნელობარამდენად გრძელია გზამთავარია პირველი      ნაბიჯი გადაიდგას"

მუხლი 1. კლუბის წესდება: ისტორიული კლუბი  „ქალდეა“ შექმნილია დაბა აგარის საჯარო სკოლაში რომელშიცნებაყოფლობით გაერთიანდნენ  მე-10, მე-11 კლასის  მოსწავლეები.  კლუბმა განსაზღვრა  საქმიანობის წესები,შეიმუშავა პრიორიტეტებიმიზნები და ამოცანები.
მუხლი  2. ისტორიული კლუბის მთავარი მიზანია:
1.         მოსწავლეთა ჩართვა  სასკოლო და სამოქალაქო  აქტივობებში;
2.         ტექნოლოგიური და  სხვა ინტელექტუალური მიღწევების ეფექტიანად  გამოყენების, ინფორმაციის მოპოვებისდამუშავებისა და ანალიზის უნარის გამომუშავება;
3.         ახალი და მრავალფეროვანი პერსპექტივებისთვის ღიაობა და მზაობა;
4.         იდეებისა და აზრის ნათლად და ეფექტურად გამოხატვა  წერილობითი თუ სიტყვიერი ფორმით;
5.         პასუხისმგებლობების გაზიარება მუშაობის პროცესში;
6.         სხვადასხვა ჯგუფთან ეფექტური მუშაობის უნარის დემონსტრირება.




მუხლი 3.  ისტორიული   კლუბის  ფუნქციები.  დასახული მიზნების მისაღწევად  კლუბი ახორციელებს შემდეგ აქტივობებს:
1.      წყაროების მოძიება და მისი დამუშავება;
2.      სამუშაო შეხვედრების მოწყობა მოძიებული ინფორმაციის გადასამუშავებლად;
3.      გასვლითი ღონისძიება დაბის ტერიტორიაზე  ქართული ნაქარგობების მოსაძიებლად;
4.      სასწავლო ხასიათის ექსკურსიები თბილისის სახელმწიფო და ხელოვნების მუზეუმებში;
5.      ქართული ნაქარგობების და მასზე გამოყენებული  მასალის ქიმიური დამუშავების კუთხით შესწავლა.
6.      ქართული  ნაქარგობების     პოპულარიზაციის მიზნით  გამოფენის მოწყობა;
7.      ვებ-გვერდის მომზადება კლუბის საქმიანობის ამსახველი მასალების შესახებ.

მუხლი4ისტორიული    კლუბის   ფუნქციონირების  ძირითადი პრინციპები:
1.      პოლიტიკური და რელიგიური ნეიტრალიტეტი;
2.      კლუბში გაერთიანებული მოსწავლეების თანასწორუფლებიანობა;
3.      ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და შეუზღუდველობა.

მუხლი 5.  ისტირიული  კლუბის  მართვა. კლუბის ფუნქციონირება მოხდება შემდეგი  მიმართულებებით:
1.      ქართული და არქართული ნაქარგობების შესწავლა;
2.      საეკლესიო ნაქარგობების მოძიება და შესწავლა;
3.      ქართულ სამოსზე შესრულებული ნაქარგობების შესწავლა;
4.      შეხვედრა დაბის გამოჩენილ მქარგველებთან;
5.      მაკრამეს ხელოვნების გაცოცხლება.

მუხლი 6.  კლუბში გაწევრიანება შეუძლიათ:
კლუბის წევრი შეიძლება გახდეს ყველა მსურველი X -XI კლასებიდანრომლებიც დაინტერესდებიან ისტირიული   კლუბის მიერ ჩასატარებელი კვლევითი სამუშაოებითმსურველებს შეუძლიათ შეავსონ ანკეტაროგორც წერილობითასევე ელექტრონულადკლუბი უფლებამოსილია  განახორციელოს ნებისმიერი საქმიანობარომელიც ემსახურება კლუბის მიზნებსინტერესებსორიენტირებულია შედეგზე და არ ეწინააღმდეგება ...

მუხლი  7.  ისტორიული  კლუბის წევრების  უფლებები და მოვალეობები:
1.      მიიღოს სრული ინფორმაცია მისთვის საინტერესო საკითხების შესახებ;
2.      მიიღოს მონაწილეობა დაგეგმილ აქტივობებში;
3.      კურატორის მხრიდან მოხდეს კლუბის წევრებისთვის უსაფრთხო გარემოს შექმნა;
4.      საჭირო შემთხვევაში შედგეს მშობლებთან თანამშრომლობა;

5.      მოუფრთხილდეს და დაიცვას ეროვნული ღირებულები.


                                           სამოქმედო გეგმა.
            N
                  აქტივობა   
      ჩატარების დრო
         მიზანი
       შენიშვნა
   1   
   საორგანიზაციო შეხვედრა კლუბის წევრებთან.კლუბის ლოგოს, დევიზის  წესდების დამტკიცება.ლიდერის არჩევა. 
2017 წლის ოქტომბერი
კლუბის საორგანიზაციო საკითხებისა და წესდების გაცნობა
   ინფორმაციის მოძიების, დამუშავების, დახარისხების,
კვლევის, 
უნარის გამომუშავება.

2
   ქართულ ნაქარობებთან დაკავშირებული საკითხის გაცნობა.დოკუმენტური ფილმის „ქარგვის ხელოვნების ტექნიკა“-ის ჩვენება. წერილობითი წყაროების მოძიება და პრეზენტაცია.
2017 წლის
ოქტომბრის ბოლო
გაეცნობიან ნაქარგობების შესახებ არსებულ ინფორმაციებს და    იმსჯელებენ ამ ხელსაქმის გავრცელებასა და მის ჩამოყალიბებაზე.


3
   გასვლითი ღონისძიება დაბის ტერიტორიაზე  ძველი ქართული  ნაქარგობების მოსაძიებლად.
2017 წლის
    3-4 ნოემბერი
დაბის მოსახლეობაში შემორჩენილი  ნაქარგობების მოძიება  და შეგროვება

     გასვლითი ღონისძიება ს. ჯანაშიას  სახელობის  სახელწიფო, აგრეთვე შ.ამირანაშვილის სახელობის მუზეუმებში.

2017 წლის ნოემბერი.
   ოქროს ფონდისა და ქართული   ნაქარგობების   მასალის გაცნობა.

5
   პრეზენტაციის მოწყობა
    დეკემბერი 2017 წ.
6
ინტერვიუ   ცნობილ  ხელოვანთან   ქ-ალბატონ თამარ უროტაძესთან 

7
    საქარგი ძაფების ქიმიური კვლევა
2018 წლის
     თებერვალი.


8
სასწავლო ხასიათის ექსკურსია ეთნოგრაფიულ მუზეუმში.
2018 წლის მარტი.

9
    პრეზენტაცია -შეჯამება , კლუბის  გაწეული მუშაობის შესახებ.
2018 წლის აპრილის ბოლოს.
10

2018 წლის მაისი
                                          



 იხ. განაცხადის ფორმა კლუბში გაწევრიანების მსურველთათვის:

                    მონაწილეობის მსურველ მოსწავლეთა
                         
გ     ა     ნ     ა     ც     ხ     ა     დ     ი
                   
         
                             მოსწავლის პირადი მონაცემები

სახელი

გვარი

პირადი ნომერი




დაბადების თარიღი



სქესი
                                                       რიცხვი          თვე          წელი
                                                  მოსწავლის საკონტაქტო მონაცემები
რეგიონი

რაიონი

ტელ.

მისამართი

ელ.ფოსტა

სოციალური სტატუსი
სკოლა



  ვადასტურებ, რომ მითითებული ინფორმაცია შეესაბამება სიმართლეს.

ხელმოწერები:
მოსწავლე                ___________________                                 თარიღი _____ / ______ / ________ წ.

მასწავლებელი       ___________________                                  თარიღი _____ / ______ / ________წ.







ისტორიული კლუბის მუშაობის  ამსახველი  ფოტო- მასალა



   კლუბის  სამუშაო გეგმის  შედგენის პროცესი.









ისტორიული  კლუბის წევრები  სიმონ ჯანაშიასა და  შალვა ამირანაშვილის  სახელობის მუზეუმებში